Hakkımızda

Hakkımızda

Üç Kuşaktır Güven ve Özveri ile;

1959 yılından bu yana çiftçimizin mahsulünü muhafaza etmek ve Türk pamuğunu işleyerek tekstil ve yağ sektörüne hammadde sağlamak için çalışıyoruz. Üç kuşaktır; İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, çitçilerin hasatının lojistiğini sağlıyor, bu mahsulleri dünya standartlarına uygun şekilde işleyerek, gıda ve tekstil sanayisine hammadde sağlıyoruz. Yenilikçi ve dürüst işletme prensibiyle sektörde önce olmanın gururunu yaşıyoruz. 

Dünden Bugüne Toprak Tarım;

1914 yılında dünyaya gelen Salih Şükrü Özkaya, çalışma hayatına çok genç yaşlarda makine tamirhanesinde çıraklık yaparak başladı. Hayatına; 1952 yılında girdiği başka bir işte, otomobil motoru ve makine tamir ustalığı yapmasıyla devam etti. Geleceği çok iyi görebilen zeki ve çalışkan Salih Şükrü Özkaya; bir süre boyunca bu işini devam ettirip sermaye edindikten sonra, bulunduğu bölgenin gereksinimlerini ve elverişliliğini göz önünde bulundurarak un ve pamuk işine girme kararı aldı.

1959’da Adana’nın Kadirli ilçesinde bulunan Çukurköprü Köyü yakınlarında (günümüzde Osmaniye’ye bağlı) küçük bir tesis kurdu. Mazotla çalışan bir motorun döndürdüğü değirmen ve beş adet çırçır makinesi, çok kısa süre içerisinde çevre yerleşim yerlerinden beklenenin üzerinde ilgi görmüştü. Aradan geçen 16 yıldan sonra tecrübesi ve birikimiyle 1976’da çırçır makine sayısını 25’e çıkardı. Gün geçtikçe çevresinin güvenini kazanan ve o bölgenin en önemli ihtiyaçlarından birini karşılayarak büyümeye devam eden o küçük tesis, büyük bir aile şirketi haline geldi.

1989 yılında aramızdan ayrılan Salih Şükrü Özkaya’nın geride bıraktığı en büyük mirasından biri, ‘Güven’ kelimesini, oğlu Ahmet Özkaya’ya aşılaması oldu. ‘Güven’ kelimesini ilke edinen Ahmet Özkaya, 1993 yılında Çukurova’nın ilk mısır kurutma ve özel depolama tesisini Gaziköy’ünde kurdu. 2001 yılında ise, baba mesleği olan çırçırcılığı ve mısır kurutma ve depolama işini büyütmek için Ceyhan’a bir tesis daha kurdu.

Ahmet Özkaya, oğullarıyla birlikte 2008 yılında Karataş’ta, 2011 yılında ise Değirmenli’de yeni şubeler açarak; günümüzde Toprak Tarım adı altında, toplam 90.000 m²’de 53.000 m² kapalı alanda çırçır ve prese fabrikaları ile birlikte, mısır kurutma ve depolama tesislerinin başında hizmet vermeye devam ediyor.