0 322 611 47 00 (pbx)
info@topraktarim.com

HISTORY

Dünden Bugüne Toprak Tarım.

 

1914 yılında dünyaya gelen Salih Şükrü Özkaya çalışma hayatına çok genç yaşlarda makine tamirhanesinde çıraklık yaparak başladı.

 

Hayatına, 1952 yılında girdiği başka bir işte, otomobil motoru ve makine tamir ustalığı yapmasıyla devam etti. Geleceği çok iyi görebilen, zeki ve çalışkan Salih Şükrü Özkaya, bir süre boyunca bu işini devam ettirip sermaye edindikten sonra bulunduğu bölgenin gereksinimlerini ve elverişliliğini göz önünde bulundurarak un ve pamuk işine girme kararı aldı.

 

1959’da Adana’nın Kadirli ilçesinde bulunan Çukurköprü Köyü yakınlarında (günümüzde Osmaniye’ye bağlı) küçük bir tesis kurdu. Mazotla çalışan bir motorun döndürdüğü değirmen ve beş adet çırçır makinesi, çok kısa süre içerisinde çevre yerleşim yerlerinden beklenenin üzerinde ilgi görmüştü. Aradan geçen 16 yıldan sonra tecrübesi ve birikimiyle 1976’da çırçır makine sayısını 25’e çıkardı. Gün geçtikçe çevresinin güvenini kazanan ve o bölgenin en önemli ihtiyaçlarından birini karşılayarak büyümeye devam eden o küçük tesis, büyük bir aile şirketi haline geldi.

 

1989 yılında aramızdan ayrılan Salih Şükrü Özkaya’nın geride bıraktığı en büyük mirasından biri ‘Güven’ kelimesinin oğullarına aşılanması oldu. ‘Güven’ kelimesini ilke edinen kurum, günümüzde Toprak Tarım adı atlında toplam 86.000 m²’de 53.000 m² kapalı depoları olan ‘Çırçır & Prese Fabrikası Mısır Kurutma ve Depolama Tesisleri – Pamuk Toplama Makineleri ve Lojistik’ ile faaliyetine devam etmektedir.